Блог

Які галузі стали найприбутковішими минулого воєнного року

Держстат України підбив підсумки роботи підприємств у різних галузях за 2022 рік. І в такий спосіб визначив сфери, які виявилися найстійкішими в період першого шоку повномасштабного вторгнення. Не враховувалисz результати діяльності підприємств на тимчасово окупованих рф територіях та у частині територій, де ведуться (велися) бойові дії

Найбільш фінансово успішними, за обсягом отриманого чистого прибутку – хоч і з поправкою на воєнну кон'юнктуру – показали себе підприємства АПК, торгівлі, бізнес у сфері телекомунікацій, охорона здоров'я та фінансовий сектор. Останній нехай і зі скрипом, але все ж таки з плюсовим результатом.

При цьому вся українська економіка отримала 240,4 млрд грн збитків, 34,2% підприємств пішли в глибокий мінус (883,66 млрд грн збитків). І тим самим потягнули до дна 65,8% своїх колег, які вийшли в плюс, отримавши 643,2 млрд грн прибутку.

Mind аналізує, що забезпечило прибуток тим, хто «вижив».

Як виглядає трійка галузей із найвищим сумарним прибутком?

На першому місці АПК. За підсумками 2022 року чистий прибуток підприємств сільського, лісового та рибного господарства становить 87,1 млрд грн. За словами директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академіка НААН Юрія Лупенка, це найвищий за фізичними обсягами показник серед усіх видів економічної діяльності, хоч він й у 2,7 раза менший за рекордний рівень 2021 року.

78,4% підприємств галузі були прибутковими. Порівняно з довоєнним періодом кількість збиткових зросла вдвічі – до 21,6% у минулому році проти 11,7% у 2021-му, однак це все одно менше, ніж в інших галузях.

Визначний результат аграріям забезпечили стійкість цієї галузі, закладена ще до вторгнення, рекордні площі озимих культур і сформовані запаси ресурсів. А також фізична неможливість перервати виробничий цикл.

«Срібло» за фізичними обсягами прибутку – у підприємств торгівлі (+ ремонт автомобілів). Торік підприємства цієї галузі отримали 24,2 млрд грн чистого прибутку. 70% гравців були прибутковими, заробивши 136,7 млрд грн. Велика мобільність підприємств, зокрема в частині фізичного переміщення в безпечніші регіони, а також гнучкість і здатність адаптуватися під попит, що змінився, забезпечили цьому сектору змогу вижити.

На третьому місці – галузь інформації та телекомунікацій. Послуги зв'язку стали останнім, на чому заощаджували українці, намагаючись будь-що підтримувати контакт із близькими. Крім того, галузь зміцнилася і завдяки попиту з боку державних інституцій та військових, який зріс у рази.

Сумарний обсяг чистого прибутку – 12,2 млрд грн, у плюсі рік закінчили 63% гравців із загальним результатом 32,1 млрд грн чистого прибутку.

Хто економічні аутсайдери?

Номер один – промисловість. Промпідприємства, що тимчасово відкололися або перебувають у зоні активних бойових дій, а також блокований експорт для тих, що залишився на підконтрольній території, і ринок збуту, який катастрофічно звузився, призвели до загального чистого збитку галузі на рівні 212,3 млрд грн.

І хоча лише 37% заводів були в офіційному «мінусі», проте це гіганти галузі (основні з яких знаходяться в Маріуполі), які й визначили підсумкову картину індустрії.

На другому місці – операції з нерухомістю. Ця галузь отримала 59,5 млрд грн чистого збитку. Причина – «всихання» ринку через тимчасову окупацію частини територій, а також відплив людей за кордон. Як наслідок, майже 47% гравців пішли «в мінус».

І замикає трійку наукова, професійна та технічна діяльність із загальним збитком у 49,5 млрд грн. До цього призвели зруйнована інфраструктура, відплив людей, а також зміна пріоритетів людей у бік виживання. 42% представників цієї галузі закінчили 2022 рік у глибокому мінусі.

Чи коригуються показники рентабельності з фінансовими результатами? Так, здебільшого.

Сільське господарство – забезпечило найвищу рентабельність операційної (20,3%) та всієї (13,6%) діяльності. У торгівлі показники становили 16,6% і 2,8% відповідно. Рентабельність підприємств, що працюють у сфері телекомунікацій, досягла 13,8% (операційна) та 4,1% (уся діяльність)

Який прогноз на 2023 рік – чи зостануться ці галузі в лідерах? З великою часткою імовірності підприємства торгівлі займатимуть лідерську позицію серед найбільш прибуткових напрямів підприємницької діяльності.

Найімовірніше, посилять свої позиції фінансовий і банківський сектор, який цього року був у «плюсі», отримавши сумарно 7,61 млрд чистого прибутку.

Сільське господарство потопити складно – але до фіналу другого воєнного року аграрії буквально «доповзають» на залишках ресурсів. Підсумковий результат залежатиме від того, наскільки швидко та в якому обсязі буде відновлено морський експорт. Поки що, з огляду на активні обстріли портової інфраструктури, прогнози не обнадійливі. Термокамери Novotherm

З торішніх аутсайдерів прорив може трапитися у частині підприємств громадського харчування. Закінчивши минулий рік із 8,87 млрд чистих збитків (45% гравців були в «мінусі»), цього року індустрія активно відновлювалася.